Як визначити обсяг накопичувального водонагрівача, необхідний для вашої сім’ї?

Здійснюючи таку серйозну покупку, як накопичувальний водонагрівач, потрібно бути впевненим на 100%, а то й на 200% в тому, що саме ця модель, саме цей обсяг водонагрівача зможуть забезпечити всю сім’ю гарячою водою.

Электрические-накопительные-водонагреватели-Ariston

Для того, щоб провести точні розрахунки обсягу водонагрівача, вам потрібно зрозуміти, скільки ж літрів гарячої води вам знадобиться в період найінтенсивнішого використання водонагрівача. Обсяг вибраного вами водонагрівача повинен бути не менше цього, так званого, пікового значення.

Визначення пікового витрати гарячої води

Зазвичай за основу розрахунку беруть відрізок часу, в якому за годину у вашому будинку використовується гаряча вода. Як правило, цей годину випадає на ранок або вечір, коли вам потрібна вода і на кухні, і у ванній, і т. д.

Нижче наведена таблиця, яка допоможе вам зрозуміти свій піковий витрата гарячої води. Підставивши значення, ви зможете визначити обсяг накопичувального водонагрівача. Таблиця споживання гарячої води складена з урахуванням того, що температура нагрітої в більшості водонагрівачів гарячої води дорівнює 60°С. Також, таке значення температури приймають більшість виробників як розрахунковий. У таблицю для прикладу вписані значення споживання гарячої води для сім’ї з трьох осіб.

Різні точки водорозбору гарячої води у квартирі (приватному будинку) Кількість гарячої води за одноразове використання, л   Скільки раз протягом 1 години   Загальний витрата гарячої води протягом 1 години, л/год
Ванна завдовжки 120-130см шириною 65см 130

Х

 

=

 
Ванна довжиною 140-150см шириною 70см 180

Х

 0,5

=

90
Ванна довжиною 170см шириною 70см 250

Х

 

=

 
Ванна довжиною 185см шириною 85см 300

Х

 

=

 
Душ (для чоловіка) 30

Х

 

=

 
Душ (для жінки) 50

Х

 

=

 
Раковина 5

Х

 2

=

10
Мийка кухонна 9

Х

 1

=

9
Общеквартирные потреби 6

Х

 1

=

6
Пікове споживання гарячої води

=

115

Приклад

У квартирі мешкають три людини – один маленький дитина та двоє дорослих. В квартирі є одна стандартна ванна довжиною 1,5 м, одна раковина, одна мийка на кухні. Велику потребу в гарячій воді сім’я відчуває вранці, але особливо ввечері. В 20.00 гаряча вода потрібна для миття рук дорослим (2*5=10л.), приготування їжі, миття посуду (6+9=15л.), купання дитини у ванні (180*0,5=90л.), оскільки дитина маленька і їй потрібно тільки полванны. У цьому розпорядок дня не вказано проміжне миття рук, а також інші потреби на побутові витрати.З приблизного розпорядку дня в квартирі стає зрозуміло, що пікове використання гарячої води припадає на проміжок з 20:00 до 21:00.

Таким чином, пікове споживання гарячої води складає: 10л.+ 15л.+ 90л. 115 л/годину.

Отже, піковий витрата гарячої води визначено. Однак не поспішайте купувати водонагрівач з таким же об’ємом бака. Для правильно розрахунку необхідного обсягу накопичувального водонагрівача треба знати ще кілька додаткових експлуатаційних параметрів. За кордоном використовується спеціальний термін First Hour Delivery, який показує технічні експлуатаційні характеристики водонагрівача. Саме First Hour Delivery (у дослівному перекладі це звучить як «перший годину доставки») допоможе нам визначитися з вибором необхідно-достатнього обсягу накопичувального водонагрівача.

First Hour Delivery - це розрахункова кількість води, яка накопичувальний водонагрівач може видати протягом першої години відбору з нього гарячої води. При цьому треба пам’ятати, що споживати воду ви починаєте тільки після закінчення нагрівання, коли вода досягає зазначеної позначки на термометрі (припустимо +60°С).

На зарубіжних водонагрівачах, зазвичай американських, можна побачити таку наклейку:

У перерахунку з американської величини вимірювання об’єму:62 галона складає 235л.1 галон = 3.785 л.). Тобто даний водонагрівач зможе протягом однієї години віддати гарячої води розрахункової температури 235 літра, хоча обсяг бака водонагрівача складає всього 210л. Якщо такої наклейки на вашому водонагрівачі немає, то можна величину First Hour Delivery розрахувати емпірично. Але перш давайте розберемося, звідки беруться ці зайві літри гарячої води.

З одного боку, ми всі розуміємо, що накопичувальний водонагрівач повинен віддати гарячої води з температурою не нижче розрахункової не менше 80% від обсягу (для горизонтальних моделей) і не менше 90% від обсягу (для вертикальних). А це вже виходить менше початкового об’єму нагрітої води на 10-20%. Така зменшена величина відбору гарячої води пов’язана з особливістю конструкції накопичувального водонагрівача. Розглянемо це детальніше.

Як видно з цього рисунка нагрівальний елемент (ТЕН) знаходиться в нижній частині бака. Туди ж підводиться холодна вода, яка за допомогою спеціального розсікача рівномірно розподіляється по дну. Нагріваючись, вода піднімається вгору і через отвір відвідної труби, розташований в самій верхній частині бака, надходить вниз на злив гарячої води. Тобто як тільки ми відкриваємо на змішувачі, кран з гарячою водою, холодна вода надходить у нижню частину водонагрівача і своїм тиском видавлює гарячу з водонагрівача.Конструктивно неможливо відібрати весь обсяг нагрітій до заданої температури води з накопичувального водонагрівача. У кращих моделях, таких якEWH Comfort 30-150 EL від виробника AEG Haustechnik, коефіцієнт відбору гарячої води становить 90%.

Також неможливо в звичайному накопичувальному водонагрівачі підігрівати воду Теном до розрахункової температури в режимі реального часу. (З таким завданням може впоратися лише проточно-накопичувальний водонагрівач, наприклад StiebelEltron модель SHD 30-100S)Але все-таки якась кількість додатково нагрітої води ми зможемо отримати від звичайного Тена в процесі безперервного відбору води з водонагрівача. Давайте з’ясуємо, чому і скільки?

Під час використання водонагрівача, терморегулятор відчує, що вода холоне всередині бака, включить нагрівання Тена і почне відновлювати температуру води. А це означає, що водонагрівач почне нагрівати воду, навіть якщо з водонагрівача ще тече гаряча вода, тобто не чекаючи, поки закінчиться весь обсяг нагрітої води. Здатність відновлювати температуру води – це стандартна характеристика водонагрівача. Кількість додатково нагрітої води можна розрахувати за формулою.

Кількість додатково нагрітої води за 1 годину (кг), m P тена * η*Δt,

Де:

P тена – це потужність нагрівального елемента, (Вт);

η =0,97 – це к. п. д. трубчатого нагрівального елемента;

Δt – різниця температур між температурою гарячої води у водонагрівачі і температурою надходить холодної води, (К);

c – питома теплоємність води = 1,163 (Вч/кг*К).

Температура надійшла холодної води взимку становить +5°С, влітку від +12°до +18°С. Розрахунок, як правило, ведеться для температури входить у водонагрівач холодної води дорівнює +10 °С.

Хочеться особливо підкреслити, що кількість додатково нагрітої води залежить від потужності Тена водонагрівача, чим вона більше, тим більше це кількість.

Таким чином, нескладно порахувати величину First Hour Delivery, яка і буде визначати наш остаточний вибір необхідно-достатнього обсягу накопичувального водонагрівача.

First Hour Delivery = (V бака водонагрівача, л) * 0,9 + (Кількість доп. нагрітої води за 1 год, кг)

Для прикладу розрахуємо First Hour Delivery для водонагрівача Stiebel Eltron модель SH 100 S, об’ємом100 літрів, потужність Тена=2кВт при напрузі 220В і Δt=50;

First Hour Delivery = 100*0,9 + 2000*0,97/1,163*50 = 123 літра

З урахуванням похибок у розрахунку, а також необхідного невеликого запасу даний водонагрівача Stiebel Eltron модель SH 100 S, що має First Hour Delivery = 123 літра. повністю підходить для сім’ї з трьох чоловік, т. к. пікове споживання гарячої води у цієї сім’ї становить 115 л/год.

Вибір необхідно-достатнього обсягу водонагрівача

Отже, ми отримали додаткові дані для визначення необхідно-достатнього обсягу водонагрівача. Для нашої сім’ї з трьох чоловік, при піковому споживанні гарячої води з 20.00 до 21.00 рівною115 літрів потрібно купити водонагрівач об’ємом100 літрів з потужністю Тена = 2кВт, також цієї сім’ї підійде і водонагрівач об’ємом80 літрів з потужністю Тена = 3кВт і майже підходить водонагрівач об’ємом50 літрів з потужністю Тена = 4кВт. (Див. нижчеподану таблицю.)

Leave a Reply

*

captcha *