Ремонт зварювальних апаратів – відновлення техніки своїми руками

Сучасне обладнання для зварювання різних сплавів і металів відрізняється порівняно простою конструкцією і високою надійністю експлуатації. Незважаючи на це, ремонт зварювальних апаратів періодично потрібно навіть самим «крутим» агрегатів.

maxresdefault (4)

Несправності апаратів для зварювання найчастіше зумовлюються неправильним їх використанням, недотриманням споживачами рекомендацій виробника техніки, а також природним зносом окремих її вузлів. Також ремонт зварювального апарату може знадобитися у наступних випадках:

 • невідповідність величини струму в мережі живлення та напруги тим показникам, які потрібні для стабільної роботи зварювальної установки;
 • неграмотне підключення техніки до джерела живлення і некоректне завершення робіт;
 • проведення зварювання в забруднених або дуже вологих приміщеннях, на відкритих майданчиках під час дощу або снігу.

Як показує практика, найчастіше в зварювальних агрегатах виходить з ладу клемний вузол, до якого приєднують провід, необхідні для виконання робіт.

Ізоляція проводів при таких умовах починає плавитися, що призводить до замикання електроланцюзі. Впоратися з озвученою проблемою можна своїми руками, достатньо здійснити ретельну зачистку кабелів і місць їх контакту з обладнанням, а потім максимально щільно з’єднати їх між собою.

Щодо наявності будь-якої несправності в апараті зазвичай сигналізують такі симптоми:

 • зварювальний струм погано піддається регулюванню;
 • відбувається мимовільне відключення агрегату;
 • зварювальна дуга періодично обривається;
 • запуск обладнання викликає певні труднощі (воно не вмикається з першого разу, включається і відразу відключається і так далі);
 • під час виконання зварювання установка сильно нагрівається і гуде.

Далі ми розповімо про те, які несправності притаманні зварювальних інверторів, выпрямителям і трансформаторів, і дамо поради щодо їх усунення своїми руками.

Зараз зварювальні інвертори використовуються на промислових підприємствах, і приватними особами. Дані агрегати забезпечують справжній комфорт для зварювальника і гарантують високу якість зварювального процесу. Досягається це за рахунок ускладнення їх конструкції, що, природно, в більшості випадків знижує надійність інверторів.

Виконати ремонт інверторного обладнання своїми руками не завжди вдається, так як воно є електронною технікою, а не більш простим електротехнічним пристроєм (як трансформатор або випрямляч для зварювання). А це означає, що діагностика поломок агрегату та їх усунення вимагають від людини наявності спеціальних знань.

Для успішного відновлення працездатності таких установок своїми руками користувач повинен «бути на «ти» з різноманітною технікою для вимірювання, починаючи від мультиметрів і закінчуючи осциллографами. Ці прилади дають можливість провести точну діагностику інверторів та їх електронної «начинки» (стабілітронів, діодів, всіляких транзисторів тощо), встановивши тим самим всі наявні несправності.

Складність ремонту інверторних зварювальних апаратів полягає в тому, що людина повинен послідовно перевірити електросхему агрегату і знайти вийшов з ладу компонент. Інакше нічого не вийде, так як за характером несправності практично неможливо знайти «померлий» елемент зварювального обладнання.

Таким чином, якщо ви ніколи не мали справу з електронікою, виконувати своїми руками ремонт інверторів немає сенсу. Ви просто витратите сили і втратите багато часу, але так нічого і не доб’єтеся. Мало того, є небезпека того, що під час такого «ремонту» ви тільки погіршить проблему, порушивши електричну схему.

У тих же випадках, коли людина має досвід роботи з мікросхемами і електричними компонентами, він цілком може впоратися з нескладними поломками зварювальної інверторної техніки. Зазвичай її несправності виявляються при проведенні далі зазначених перевірок:

 • Аналіз працездатності діодних мостів (вихідних і вхідних випрямлячів), які монтуються на радіаторі. Їх слід демонтувати з плати, від’єднавши проводки, а потім шукати пробитий випрямляч методом елементарного дзвінків. Після визначення функціонуючого компонента його міняють на новий. Фахівці радять для виконання такої операції застосовувати спеціальний паяльник, забезпечений механізмом відсмоктування.
 • Перевірка складових драйвера. Виконується омметром. При виявленні вийшов з ладу драйвера його випоюють, підбирають по даташіту пристрою відповідний аналог і ставлять його замість старого компонента.
 • Обстеження транзисторів. У більшості інверторних апаратів саме транзистори найбільш часто виходять з ладу. Знайти такий елемент зовсім нескладно, він видає себе згорілими висновками, наявністю на корпусі невеликих тріщин. Якщо зазначених видимих дефектів немає, можна продзвонити мультиметром кожен транзистор, визначивши несправний.

Зварювальні інвертори наших днів можуть мати різну компонування елементів. Але їх конструкція при цьому мало чим різниться, тому ремонт своїми руками інверторної техніки різних фірм-виробників не може викликати труднощів у людини, який має уявлення про принципи побудови електросхем.

Відновлення нормальної роботи таких пристроїв більш просте. З самостійним ремонтом зварювальних трансформаторів може впоратися майже будь-зварювальник-любитель. Зазвичай йому доводиться стикатися з такими несправностями зварювального обладнання:

 • Перегрів і гудіння техніки в процесі її експлуатації. Ці явища свідчать про те, що трансформатор перевантажений (ви взяли занадто великий по перерізу зварювальний стрижень, неправильно встановили значення струму чи використовуєте техніку дуже довго без перерв необхідної тривалості). Також зазначені симптоми можуть сигналізувати про поломки пристрою пересування котушок або сердечника, про наявність замикання між компонентами магнітопровода або зварювальними проводами, про ослаблення кріпильних болтів.Ремонт таких несправностей не буде складним – відновіть ізоляцію, виправте порушення в зазначених пристроях, підтягніть болти, і знову користуйтеся трансформатором.
 • Обрив дуги без видимих причин. Якщо після обриву ви не можете знову запалити її, причина криється в освіті замикання між проводами або пробої обмотки. Потрібно перевірити обмотку і прибрати пробій або виконати заходи щодо усунення замикання.
 • Постійне спрацьовування захисного механізму при включенні апарату. В даній ситуації потрібно провести перевірку кабелів, листів магнітопровода і витків котушок. Найімовірніше, між ними виникло замикання. Ремонт при встановленні дефектної зони простий – слід виконати нову ізоляцію проводів. Іноді захист спрацьовує і з-за пробою конденсаторів. У цьому випадку буде потрібно його заміна.
 • Згоряння ізоляції котушки, викликана замиканням її обмотки. Мабуть, цю несправність можна вважати самою серйозною. При ній спостерігається димлення трансформатора. Його ремонт своїми руками при подібному явищі зазвичай полягає в перемотуванні котушки – процес тривалий, об’єктивно складний, але необхідний. У рідкісних випадках проблема згоряння ізоляції може бути вирішена її відновленням (локальним), але професіонали, все ж, рекомендують виконувати перемотування.

Перемотування котушки, про який ми говорили, також може знадобитися і тоді, коли навантаження на обладнання немає, а апарат бере з мережі високу силу струму. Причина такої поломки та ж сама – замкнула обмотка.

Всі інші несправності зварювального трансформатора обумовлені поломкою його окремих вузлів і компонентів. Наприклад, досить часто виходить з ладу пристрій регулювання струму, його котушки (вторинні і дросельні), які при експлуатації потрапляють сторонні предмети. Знайти подібну несправність нескладно, завдяки простоті конструкції трансформатора для зварювання.

Зварювальні випрямлячі конструктивно схожі з трансформаторами, але вони додатково оснащуються механізмами, які притаманні інверторному обладнання (модуль управління і випрямляч на діодах). Такий стан речей обумовлює особливості їх ремонту.

Якщо виходять з ладу вузли силового блоку, їх ремонтують так само, як і зварювальні трансформатори (перемотують котушки, відновлюють ізоляцію між кабелями, змінюють регулятори і конденсатори тощо). А ось при поломках блоку управління і діодного випрямляча слід аналізувати стан електричної схеми апарату.

Зварювальне напівавтоматичне обладнання може конструюватися на базі випрямлячів або інверторів. Як ви самі розумієте, ремонтувати такі агрегати необхідно за описаним вище принципам – поломки будуть ідентичними. Зауважимо, що при експлуатації напівавтоматів нерідко фіксуються поломки механічного характеру, які обумовлені зносом пристрою подачі дроту в зону зварювання.

У зазначеному пристрої при активному використанні зварювального обладнання може спостерігатися підвищене тертя між каналом і подається дротом. Подібна проблема вирішується шляхом установки нового каналу. Інші способи відновлення нормального функціонування апарату краще не застосовувати через їх малу ефективність.

Leave a Reply

*

captcha *