Ремонт зварювальних апаратів (інверторів)

Все обладнання для електродугового зварювання можна розділити на дві великі групи за принципом роботи: апарати трансформаторного типу інверторні апарати. Строго кажучи, трансформатор присутня у всіх апаратах, проте в обладнанні трансформаторного типу перетворення енергії відбувається на частоті живильної мережі (50Гц), в той час як в апаратах інверторного типу перетворення відбувається на частотах порядку 100кГц. 

neon-3-apparata-statjya

Традиційними характерними перевагами трансформаторного обладнання є:

 1. Надійність
 2. Простота у використанні
 3. Порівняльна дешевизна

Обладнання інверторного типу зарекомендувало себе наступними характерними рисами:

 1. Якість зварювання
 2. Еластичність застосування
 3. Компактність і легкість транспортування
 4. Економія електроенергії

Розглянемо детальніше питання надійності для кожного типу обладнання.

Трансформаторне устаткування.

Всі трансформаторне устаткування варто розділити на дві групи:

 • Прості трансформатори: ВД-301, ВД-1201, Selco Unistep, Selco Neomig, EWM Wega500, KempoMAT
 • Тиристорні апарати: ВДУ-506, УДГУ-350,УДГУ501

Надійність простих регульованих трансформаторних апаратів досягається завдяки простоті пристрою. Дійсно, як видно зі схеми на рисунку 1 апарат складається з трансформатора, випрямляча і згладжуючого дроселя.

З точки зору використання, трансформаторні апарати мають досить вузьке коло застосування. Для регулювання зварювального струму використовується ступеневе перемикання напруги, а для пом’якшення жорсткої вольтамперної характеристики використовують баластне опір. Тут варто зазначити, що ККД установки з баластними опором не перевищує 30%, що неприйнятно для здійснення сучасного ефективного виробництва.

З точки зору ремонту прості трансформаторні апарати мають два недоліки:

 1. Всі деталі апарату розраховані на частоту 50Гц, тому габарити та вагу великі, отже, і вартість цих деталей може становити значну частку вартості самого апарату.Приклад: джерело струму Selco Unistep4500 коштує близько 120 000 грн., у той час як силовий трансформатор для нього коштує 70 000 грн. Джерело СДМ-1201 коштує близько 70 000 грн., а його трансформатор — 50 000р.
 2. Апарат трансформаторного типу зазвичай важить не менше 200кг, і має значні габарити, тому транспортування такого апарата в ремонт зварювального апарату  скрутна. У разі якщо ремонт буде виконуватися безпосередньо на підприємстві, то вартість нормо-години зросте.

Обладнання тиристорного типу дозволяє змінювати вихідну характеристику джерела без застосування баластного реостата. Принципова відмінність апаратів такого типу від простих трансформаторних полягає у використанні керованого тиристорного випрямляча замість некерованого діодного. 

Теоретично такий підхід мав забезпечити надійність трансформаторного обладнання і можливість регулювання струму без зниження ККД як на апаратах інверторного типу. Однак практика показує, що обладнання тиристорного типу повноцінно не перейняло жодної з цих переваг.

 1. Запчастини для тиристорних апаратів дорожче, ніж у простих трансформаторних апаратів і значно дорожче деталей для інверторних апаратів. Приклад: не регульований діодний випрямляч для простого трансформаторного апарату на 400А коштує близько 5000р., керований тиристорний випрямляч буде коштувати 15 000р, ремонт вихідного випрямляча інверторного джерела струму на 400А складе приблизно 4000р.
 2. Схемотехніка блоків керування тиристорного апарату досить складна, тому надійність апарату в цілому буде залежати від особливостей схемотехніки та якості виробництва обладнання.
 3. Вага і габарити тиристорного апарату не менше, ніж аналогічного трансформаторного. З іншого боку, при діагностиці несправностей плат управління в польових умовах зазвичай виникає ряд складнощів: на виїзд не можна взяти все необхідне обладнання, яке є в лабораторії сервісного центру, в полі немає доступу до всієї наявної документації і, нарешті, робота на виїзді завжди буде коштувати більше роботи в сервісному центрі.
 4. Можливість регулювання зварювального струму дозволяє використовувати тиристорний апарат більш універсальним, ніж простий трансформаторний. Проте автоматичне регулювання струму і напруги зварювання в тиристорних апаратах не може відбуватися швидше, ніж за 20мС, в той час як інверторні апарати дозволяють регулювати параметри зварювання за час порядку 30мкС. Таким чином, швидкість реакції інверторного апарату на зовнішнє збурення в 1000 разів швидше, ніж у тиристорного, зрозуміло, така відмінність не може не вплинути на якість зварювання і зручність роботи на апараті.

Інверторне обладнання

Інверторне обладнання – це високотехнологічне обладнання, саме цей чинник традиційно протиставляють надійності інверторів. Практика ж свідчить про те, що надійність інверторного обладнання, насамперед, залежить від якості виготовлення апарату. Вибравши професійне обладнання, що має масу позитивних відгуків від фахівців, можна бути впевненим, що воно довго прослужить, і не буде створювати проблем.

У разі виходу з ладу інверторного зварювального апарату:

 1. Не виникне проблем з транспортуванням до місця ремонту.
 2. Деталі необхідні для ремонту інверторного апарату в середньому дешевше деталей для трансформаторного обладнання.
 3. Елементна база багатьох інверторних апаратів уніфікована, а самі деталі дешевше і компактніше ніж у трансформаторних, тому ймовірність того, що необхідні деталі будуть в наявності більше у разі інверторного обладнання. Одним словом, ремонт інверторного обладнання відбувається швидше.

Окремо варто розглянути питання вибору інверторного обладнання. Як вже говорилося, надійність складної техніки багато в чому залежить від якості обладнання.

Вирішальне значення має запас надійності окремих блоків, досвід показує, що в дешевому обладнанні силові блоки не тільки не мають запасу надійності, але і не відповідає заявленим вимогам. Свою роль відіграє схемотехніка обладнання: якщо схема апарату стабільна, то і ремонт такого апаратів зводиться до заміни несправної деталі, в іншому випадку доводиться ретельно підбирати елементи за параметрами. Конструктивне виконання різних апаратів впливає як на швидкість виконання ремонту, так і на експлуатаційну надійність.

Отже, резюме: прості трансформаторні апарати непорівнянні з інверторними за своїми характеристиками і, не дивлячись на свою надійність випадку ремонту виявляться дорожче інверторних аналогів. Універсальні трансформаторні апарати на тиристорах хоча і ближче до інверторів у питаннях застосування, але ніколи не зможуть дати таку ж якість зварювання. У питанні ремонту тиристорні апарати і зовсім поступаються інверторному обладнання, як по надійності, так і по вартості ремонту.

Використання обладнання.

Інверторні апарати вимагає більш уважного звернення, однак рекомендації, наведені нижче, продовжать термін служби будь-якого обладнання.

 • Підключення обладнання мережі. На кожному підприємстві є електрик, в прямі обов’язки якого входить правильне підключення всього електрообладнання до мережі або іншого джерела живлення. Джерело живлення повинен відповідати всім паспортним вимогам обладнання – амплітуда, частота, фазування, рівень імпульсних перешкод і потужність. Підключення повинно бути проведено з дотриманням всіх правил електротехніки та безпеки: перетин проводів, надійність з’єднань, захист від короткого замикання повинні відповідати класу обладнання.
 • Обслуговування. Будь-яке обладнання повинно проходити регулярне обслуговування, чищення і профілактичний ремонт. У разі виникнення яких-небудь неполадок у роботі обладнання слід негайно проконсультуватися з фахівцями сервісного центру або постачальником обладнання.
 • Кваліфікація персоналу. Кожен працівник повинен мати ґрунтовні знання в тій роботі, яку він виконує. Іншими словами, якщо на підприємстві є тільки один фахівець, який може правильно налаштувати обладнання, тільки він повинен виконувати налаштування обладнання.
 • Втручання в апарат. На багатьох підприємствах, які часто намагаються зробити ремонт своїми силами. Проблема полягає в тому, що у спеціалістів сервісного центру завжди буде більше можливостей швидше і якісніше відновити працездатність обладнання. По-перше, наш сервісний центр обладнаний спеціалізованим інструментом для проведення діагностики та ремонту апаратів, перевірка обладнання буде проводитися в лабораторії зварювання на всіх можливих режимах.По-друге, наш сервісний центр авторизований провідними виробниками зварювального устаткування і має ряд постачальників радіоелектронних компонентів, тому просто знайти необхідні запчастини, не кажучи вже про те, щоб знайти дешевше, самотужки просто неможливо. По-третє, інженери нашого сервісного центру постійно вдосконалюють свої навички і поповнюють досвід ремонту зварювального обладнання.

Leave a Reply

*

captcha *