Ремонт світлодіодних ламп — заміна світлодіода в несправної лампі

Чи можна відремонтувати покупні світлодіодні лампи? Питання це, з урахуванням дорожнечі ламп, досить актуальний, з цього приводу на інтернет-форумах написано вже чимало. Найчастіше обговорюються питання ремонту ламп, куплених на Алиэкспресс.

1372451776-clip-93kb

У статті «Придбання на Алиэкспресс — особистий досвід покупок в китайському інтернет-магазині» в числі іншого було розказано і про купівлю настільки популярних останнім часом світлодіодних ламп. Власне, з цих ламп стаття і починалася: якість цих ламп залишало бажати кращого, в основному приваблювала низька ціна. Але в деяких місцях, де не потрібно занадто великий освітленості, ці лампи довелися як не можна до речі.

При подальшій експлуатації з’ясувалося, що ці лампи не настільки довговічні, як обіцяно в рекламі. 

Якщо лампи торгової марки «Навігатор» у автора статті працюють безвідмовно вже майже два роки, то лампи, куплені на «Алиэкспресс» виходять із ладу через місяць – другий, а то й раніше. Показовий випадок, коли замінена ввечері лампа, на другий день вже просто не включилася. В результаті дві несправних однакових лампи.

Хто-небудь інший просто викинув би нікчемну лампу, але тільки не радіоаматор. Тому радіоаматори, спочатку намагаються з’ясувати масштаб катастрофи, і, якщо є можливість, усунути дефект. Так було і на цей раз. Не те щоб китайські лампи занадто дорогі, але якщо вдасться відновити, то іншу лампу купувати не доведеться. Як говориться, економія очевидна.

Цей малюнок взятий з сайту «Алиэкспресс». Мабуть, продавці припускали, що такі лампи буде хтось розбирати і ремонтувати, причому, ремон тсвітлодіодних ламп, як кажуть, не за горами. Більш крупно плата показана на малюнку нижче. З напису на платі неважко зрозуміти, що лампа зібрана з 34 світлодіодів типорозміру SMD2835 (2,8*3,5 мм).

Розбирання лампи показала, що всередині знаходиться невелика плата джерела живлення. На фото видно тільки конденсатори, всі інші деталі виконані SMD монтажем і знаходяться на звороті плати.

Простіше придумати неможливо: звичайний бестрансформаторный блок живлення з гасить конденсатором.

Призначення деталей зрозуміло: резистори R1, R3 розряджають конденсатори після відключення від мережі. Робиться це для того, щоб не щипало струмом при торканні руками цих конденсаторів. Щодо конденсатора C1 все зрозуміло. Якщо вивернути лампу з патрона, то дотик до цоколя може бути не дуже приємним. Все залежить від того, який заряд залишиться на конденсаторі C1.

Заряд на електролітичному конденсаторі може залишитися лише у разі, якщо обірветься хоча б один світлодіод. 

Цей заряд можна «помацати» тільки розібравши лампу. Хоча резистор R3 має ще одне призначення.

У разі перегоряння світлодіодним ланцюжка (хоча б одного світлодіода) напруга на електролітичному конденсаторі залишається на рівні, що не перевищує робоче напруга електролітичного конденсатора.

На схемі робоча напруга електроліту 250В. Якщо припустити, що падіння напруги на одному світлодіоді становить 3В, то на 34-х світлодіодах впаде 34*3=102В. Виходить щось на зразок параметричного стабілізатора напруги. Тому 250В, теоретично більш, ніж достатньо.

Подібним чином, мабуть, міркували і китайські розробники: зустрічаються лампи, у яких робоча напруга електролітичного конденсатора всього 100В. В основному це малогабаритні лампи потужністю 3…5Вт, куди важко сховати високовольтний конденсатор. У показаних на фото лампі, робоча напруга електролітичного конденсатора 400В. Але резистор R3, скоріше всього, зайвим не буде.

Резистор R2 призначений для обмеження струму через світлодіоди. Але це тільки на схемі. Насправді, на друкованій платі всередині лампи його просто немає. Функцію обмеження струму через світлодіодну ланцюжок з успіхом виконує конденсатор C1. Це як варіант схеми. Може бути, інші виробники цей резистор все-таки ставлять.

Отже, як було написано трохи вище, в наявності опинилися відразу дві несправні лампи, у кожній згорів всього-навсього один світлодіод. Причому, видимих дефектів у вигляді кіптяви на платі, руйнування або почорніння самого світлодіода не було. Тому несправний світлодіод довелося відшукувати. Зробити це досить просто: при прозвонке цифровим мультиметром світлодіоди слабо світяться. Природно, якщо щупи мультиметра підключені в прямому напрямку.

Було вирішено пустити одну лампу на запчастини, зняти з неї світлодіод і перепаяти на іншу. Спроби отпаять світлодіод з допомогою термофену не увінчалися успіхом: світлодіод ніяк не хотів отпаиваться.

Справа в тому, що з зворотної сторони друкованої плати знаходиться алюмінієвий радіатор, адже світлодіоди, як і всі напівпровідникові прилади, дуже не люблять високої температури. Але навіть і без радіатора, процес отпаивания деталей з друкованої плати набагато складніше і драматичней, ніж припаивание на плату нових деталей.

Починати ремонт з пошуку несправного світлодіода слід в тому випадку, якщо лампа згасла зовсім і відразу. Якщо ж лампа починає блимати, або просто слабо світить, то несправність криється в блоці живлення. Найчастіше це відбувається з причини несправності конденсатора C1.

Найпростіший варіант ремонту — замінити конденсатор C1 свідомо справним. Несправний електролітичний конденсатор майже завжди можна визначити на око за вспухшему денця. Саме так ведуть себе сучасні вибухобезпечні електроліти.

Після виявлення несправного світлодіода отпаять його найпростіше наступним чином. Перше, що треба зробити, це прибрати жовтий еластичний світлофільтр за допомогою тонкої викрутки або голки. Під ним виявиться металева поверхня з кристалом. На цю поверхню покласти шматочок припою і невелика кількість гелеобразного флюсу. Добре розігрітим паяльником потужністю не менше 60…80Вт прогрівати цей «бутерброд» до тих пір, поки світлодіод не отпаяется від плати.

Кілька кращих результатів можна домогтися, якщо замість припою покласти легкоплавкий сплав, наприклад, сплав Вуда. Такий сплав у вигляді невеликих лепешечек продається на радіоринках. Змішуючись з основним припоєм, як правило, бессвинцовым, сплав Вуда знижує температуру плавлення бессвинцового припою. Тому процес отпаивания стає більш легким і швидким, ймовірність перегріти друковану плату істотно знижується.

Ще один спосіб отпаять несправний світлодіод це термопинцет. Але цей інструмент є не у всіх, та й купувати його заради одноразового застосування навряд чи варто. Тому, краще виготовити П-образне жало, або скористатися саморобним жалом, показаним на малюнку нижче.

Після того, як несправний світлодіод отпаян, залишається замінити його на новий. Світлодіоди типорозмірів 2835 або 5730 можна замовити там же, де були куплені лампи, на Алиэкспресс. Стоять вони там зовсім недорого, близько 50 рублів за сто штук.

Судячи по ціні, це не найкращі світлодіоди, але лампи були все-таки відремонтовані, і світіння цих світлодіодів нітрохи не гірше, ніж тих, що були спочатку.

Припаяти новий світлодіод на плату особливих труднощів не складе. Це можна зробити звичайним паяльником. Залишки старого бессвинцового припою з плати слід видалити. Краще всього це зробити за допомогою дротяної сітки з екранованого дроту.

Оплітку треба просочити флюсом, у найпростішому випадку каніфоллю. Потім добре нагрітим паяльником через оплітку провести за контактним майданчикам, припій вбереться в оплітку. Після чого облудить контакти плати припоєм ПОС 61 або подібним.

Тепер залишилося тільки припаяти встановлений на контактні площадки світлодіод. Контакти світлодіода обов’язково покрити шаром флюсу, краще гелеобразного. Після цього досить торкнутися паяльником торців світлодіода, щоб розплавити залишився на контакти плати припій. Пайка відбувається настільки швидко, що палець, придерживающий світлодіод на платі не відчуває ніякого підвищення температури.

Leave a Reply

*

captcha *