Ремонт елементів мікрохвильовій печі

У статті розглядаються основні елементи НВЧ печі:

  1. Високовольтний конденсатор мікрохвильовій печі,
  2. Високовольтний діод мікрохвильової печі,
  3. Таймер мікрохвильовій печі,
  4. Магнетрон мікрохвильовій печі,
  5. Клавіатура блоку управління,
  6. Електронний блок управління

81204c

1. Високовольтний конденсатор мікрохвильовій печі

Це досить надійний елемент СВЧ — печі. Однак при порушенні робочих режимів він іноді виходить з ладу. У ряді імпортних печей паралельно високовольтного конденсатору включений так званий «захисний» діод. Цей діод складається з двох зустрічно включених стабілітронів. Він розрахований таким чином, що пробій в ньому відбувається тільки при перевищенні робочого напруги. У цьому випадку пробою захисного діода призводить до короткого замикання високовольтної обмотки трансформатора і згорянню запобіжника.Біда в тому, що в наших умовах захисний діод часто спрацьовує при простому перевищенні номінального живлення печі. І замінити його на що. Тому найбільш раціонально просто видалити його з печі, щоб не заважав роботі.

2. Високовольтний діод МІКРОХВИЛЬОВІ печі

Високовольтний діод мікрохвильовій печі являє собою збірку з великого числа звичайних діодів без вирівнюючих напруга резисторів або конденсаторів. З — за цього його справність складно перевірити звичайним тестером. Для перевірки цього діода зарубіжні фірми рекомендують використовувати тестер з вихідним напругою не менше 9 Ст.

3. Таймер мікрохвильовій печі

До складу таймера входять: механический дзвінок, двигатель, редуктор. Це пристрій використовується в печах з механічним управлінням. У більшості випадку поломка цього вузла пов’язана з виходом з ладу редуктора, в якому використовуються шестерні з пластиковими зубами. Ще одна несправність пов’язана з подгоранием контактів. Як правило, таймер має дві пари контактів: одна подає живлення на двигун обертається підноса, лампу підсвічування та вентилятор магнетрона; друга пара контактів, у залежності від встановленого рівня вихідної потужності, періодично розмикає ланцюг живлення високовольтного трансформатора. Через другу пару контактів протікає досить великий струм -до 6…7 А. Тому вона часто підгорає. Для ремонту мікрохвильовки досить зачистити контакти або відновити їх пружні властивості.

4. Диссектор МІКРОХВИЛЬОВІ печі

Ремонтувати диссектор слід тільки у випадках відсутності його обертання, а також при наявності іскріння або занадто нерівномірному нагріванні в камері печі. Відсутність обертання діссектора може бути викликано обривом приводного пассіка між шківами діссектора і вентилятора охолодження магнетрона. Зустрічається також варіант, коли обертання діссектора забезпечується набігає струменем повітря від вентилятора охолодження магнетрона. У цьому випадку відсутність обертання діссектора може бути викликано перекосом його втулки, попаданням на нього бруду або поганою роботою вентилятора.

5. Магнетрон мікрохвильовій печі

Складності виникають при заміні магнетрона одного типу на магнетрон іншого типу, навіть з однаковими параметрами. Причина тут може бути в розмірах і довжині антени магнетрона. Справа в тому, що довжина антени і розміри завершують цю антену ковпачків різні в різних магнетронів. Це викликано тим, що зазвичай магнетрон розраховують на роботу з хвилеводом певних розмірів. Отже, при заміні магнетрона у побутовій печі, слід підбирати йому заміну не тільки по електричним параметрам, але і з однаковим висновком антени.При несправності магнетрона досить часто зустрічається варіант -пробій прохідних конденсаторів фільтра. Якщо тестер показав їх несправність, то перед заміною магнетрона слід переконатися в тому, що к. з. має місце всередині магнетрона, а не в його ланцюгах. Дуже часто відбуваються пробої конденсаторів фільтра. Їх заміна або просте відключення відразу відновлює працездатність печі. Бувають випадки, коли в «літній» печі магнетрон не може розвивати потрібну потужність. Для «пожвавлення» у цьому випадку слід дещо збільшити напругу розжарення магнетрона. З цією метою слід збільшити його напруга розжарення. Якщо трансформатор не дозволяє додати витки, то порятунком положення може служити використання схеми подвоєння напруги живлення напруження магнетрона (наприклад, схеми Ларіонова і харчування напруження магнетрона постійним струмом).

Режими роботи магнетрона мікрохвильовій печі

Магнетрон — це джерело мікрохвильового випромінювання в побутовій СВЧ — печі. Для його нормальної роботи джерело живлення повинен забезпечувати напругу розжарення близько 3,3 В (струм 10 А) і анодна напруга магнетрона близько 4 кВ (струм близько 0,3 А). В побутових мікрохвильових печах важливим є режим роботи при частковій вихідної потужності. Для цієї мети проводять періодичне відключення живлячої напруги від первинної обмотки високовольтного трансформатора. У цьому випадку перерви в подачі анодної напруги збігаються з перервами подачі напруження. Оскільки накальное напруга магнетрона виробляється тим же високовольтним трансформатором, то нитка розжарення піддається багаторазовому і частого нагрівання і охолодження.Кожен, хто хоч коли — небудь займався ремонтом телевізорів, знає, як негативно впливає відхилення напруги розжарення від норми на термін служби такого електровакуумного приладу, як кінескоп. Не краще себе у цій ситуації відчуває і магнетрон. Безумовно, було б набагато краще, якби загострення магнетрона був постійно в розігрітому стані, а коммутировалось тільки анодна напруга. Для цього достатньо наявності в складі печі окремого накального високовольтного трансформатора або комутатора напруги живлення магнетрона.Однак практично у всіх сучасних НВЧ — печах комутації піддається і анодне, і накальное напруга магнетрона. Ще один важливий момент пов’язаний з підтриманням оптимального робочого напруги на аноді магнетрона. Справа в тому, що при зміні напруги на аноді магнетрона ±500 від оптимального його вихідна потужність змінюється від максимуму практично до «0». З — за цього напрошується необхідність жорсткої стабілізації напруги живлення мікрохвильовій печі при зміні напруги від +10% до 25%. Однак у печі потужного високовольтного трансформатора часто рятує положення.Завдяки великій потужності високовольтний трансформатор мікрохвильовій печі часто дуже успішно грає роль стабілізатора (аналогічно феррорезонансному стабілізатор, який зі старими ламповими телевізорами), що дозволяє печі працювати при великому розкиді вхідної напруги.

6. Клавіатура блоку управління МІКРОХВИЛЬОВІ печі

Як правило, клавіатура управління роботою СВЧ — печі виконана у вигляді багатошарової плівки, або як клавіатура пультів управління телевізорів. Для її ремонту підходять ті ж прийоми, що і для ремонту пультів управління телевізорів, добре описані у відповідній літературі.

Основні відмови клавіатури наступні: 1. Обрив провідних доріжок. 2. Зникнення контакту в роз’ємі. 3. Залипання контактів. Ремонт другої і третьої причини відмови очевидний. При обриві доріжок, після його усунення, для виключення повторення дефекту слід усунути попадання вологи на них і замикання сусідніх доріжок.

7. Блок управління печі

Відмови в ньому найбільш складно усунути. Пов’язано це з тим, що кожен процесор управління зашита своя індивідуальна програма управління СВЧ — піччю. Тому заміна «згорілого» процесора управління на процесор такого ж типу, але з іншою програмою управління (з іншого «прошивкою») не призведе до відновлення працездатності СВЧ — печі. Тому перед заміною процесора управління важливо з’ясувати, чи не пов’язана несправність в роботі печі з іншими причинами. При цьому слід усунути «подмычки» і обриви доріжок клавіатури управління і друкованої плати блоку управління.Не зайве також перевірити правильність надходження сигналів з вимикачів запірної системи дверцята. Слід зазначити, що в СВЧ — печах однієї і тієї ж фірми найчастіше використовуються одні і ті ж блоки управління. Це значно полегшує ремонт. Потрібно тільки стежити, щоб органи управління на передній панелі і живлять напруги були однаковими. В крайньому випадку, можна встановити в піч дещо інший блок управління і проінструктувати користувача про особливості його роботи.

8. Високовольтний трансформатор мікрохвильовій печі

Головна причина виходу його з ладу міжвиткове замикання. Зазвичай при виготовленні трансформаторів вживають заходів для ретельної ізоляції шарів обмотки. Однак у випадку трансформаторів СВЧ — печі цього не роблять через неминучого збільшення ваги і габаритів виробу. Розплатою за це є часті пробої і міжшарові замикання. Це особливо часто проявляється при роботі трансформатора з максимальним навантаженням, коли він сильно гріється.В цьому випадку слід покращувати межслойную ізоляцію (при перемотуванні згорілого трансформатора) шляхом нанесення лаку і ретельної укладання витків кожного шару обмотки.

Згорів трансформатор краще замінити на відповідний, наприклад, від іншої СВЧ — печі. В іншому випадку можна перемотати. Ситуація посилюється тим, що більшість трансформаторів імпортних печей виконано за способом безкаркасних намотування. В цьому випадку слід зняти обмотку зі згорілого трансформатора, ретельно підрахувавши кількість її витків. Після цього слід, користуючись радіоаматорський літературою, виготовити тимчасовий каркас для трансформатора і зробити його намотування.Треба враховувати, що вторинна обмотка трансформатора, як правило, містить 2000…2500 витків дроту діаметром 0,4…0,45 мм Слід зазначити, що невеликі помилки в числі витків практично не впливають на роботу трансформатора. Важливо використовувати при намотуванні провід з хорошою, краще з двошаровою лаковою ізоляцією і покривати додатково кожен шар обмотки лаком. Це забезпечить як фіксацію витків після видалення намотувального каркаса, так і підвищення електричної ізоляції.

Якщо все — таки після намотування з вторинної обмотки трансформатора не вдасться зняти потрібну напругу, то виходом буде невелике збільшення напруги розжарення магнетрона. Звичайно, це призведе до зниження його довговічності, але дозволить СВЧ — печі пропрацювати ще досить тривалий час. Безумовно, у всіх випадках краще замінити згорілий трансформатор на «фірмовий», однак, коли це неможливо, доводиться його перемотувати. Пам’ятайте, «згорянню» високовольтного трансформатора часто сприяє наявність бруду і вологи на ньому. У рідкісних випадках причиною відмови трансформатора є пробій між вторинної та накальной обмотки. В цьому випадку можна спробувати зняти накальную обмотку і, проклавши відповідну ізоляцію, замінити її новою обмоткою. У цьому випадку важливо отримати напругу близько 3…3,5 на обмотці з підключеною ниткою розжарення магнетрона.

Джерело живлення МІКРОХВИЛЬОВІ печі

У всіх довідниках по роботі з мікрохвильовою піччю вказується, що після роботи печі з максимальною потужністю потрібно перерву не менше 25 хв. Ця перерва потрібна для охолодження елементів високовольтного джерела живлення. При порушенні теплового режиму неминуче відбувається пробій та вихід печі з ладу. Є такі основні причини виходу з ладу джерела живлення печі: Тривала робота печі без навантаження або з навантаженням менше мінімальної. Робота при превышенном напрузі живильної мережі. В наших умовах це дуже частий випадок, особливо в сільській місцевості. Заводський брак або механічні пошкодження елементів джерела живлення. Тривала робота печі на максимальній потужності.

Заглушка хвилеводу МІКРОХВИЛЬОВІ печі

Місце, або місця в сучасних печах, введення НВЧ — енергії в камеру печі закривають спеціальною заглушкою, прозорою для електромагнітних хвиль, але оберігає хвилевід і магнетрон від потрапляння на них бруду і пари з камери печі. Якщо ця заглушка чиста і піч правильно експлуатується, то вона практично ніяк не впливає на роботу печі. Однак при наявності забруднень на її поверхні, особливо при роботі печі на недостатню навантаження, заглушка починає перегріватися, із — за поглинання нею надмірною НВЧ — потужності.Це може призвести до інтенсивного горіння з полум’ям і виділенням великої кількості диму. Навіть якщо до пожежі справа відразу не дійде, можливе сильне обвуглювання кришки. Тому слід періодично проводити чистку заглушки, ретельно видаляючи бруд і обвуглені місця. В крайньому випадку, нову заглушку можна виготовити самостійно з фторопласту або з поліетилену. Важливо, щоб товщина нової заглушки не перевищувала 0,5…1 мм

9. Гриль мікрохвильовій печі

Його відмови досить рідкісні. Як правило, виходить з ладу комутуючі реле або керуючий їм транзистор.

10. Обертовий піддон мікрохвильовій печі   

Його несправності зводяться до наступним: Відсутність обертання. Нерівномірне обертання, зупинки в процесі роботи. Іскріння.

Обертання підноса може бути відсутнім з — за поломок пластикових шестернею редуктора привода підноса. Якщо при цьому зламалося невелику кількість зубів, то можна не змінювати несправну шестерню, а спробувати полагодити її, вплавив на місце виламаних зубів відрізки сталевого дроту потрібного розміру. Обертання може також бути відсутнім через прослизання муфти підноса на валу редуктора. В цьому випадку слід замінити муфту, або поліпшити її зчеплення з приводним валом. Причиною відсутності обертання підноса може бути також перегорання обмотки приводного двигуна. При неможливості встановити новий двигун можна спробувати його перемотати. Зазвичай котушка такого двигуна (розрахованого на включення в мережу 220 в, 50 Гц) містить 4000…5000 витків мідного дроту діаметром 0,03…0,05 мм. Намотування слід проводити акуратно на спеціальному верстаті, щоб провід помістився на котушці. Нерівномірне обертання підноса може бути викликано зносом роликів муфти або потраплянням в них бруду.В цьому випадку слід або прочистити ролики, або, при їх пошкодженні, замінити їх на нові, виготовлені з тефлону. Іскріння може зумовлюватися порушенням лакофарбового покриття на металевому піддоні. Для усунення цього слід зачистити пошкоджену ділянку і нанести на нього кілька шарів емалі або лаку.

Якість сполучних контактів

Про них часто забувають при відносно невеликому струмі. Проте в мікрохвильовій ланцюга струм через контакти харчування магнетрона становить близько 16 А. Навіть незначне перехідний опір у цьому випадку може призвести до суттєвого порушення емісії і вихідний потужності магнетрона. Слід пам’ятати, що опір нитки розжарення магнетрона складає всього 0,2…0,4 Ом. Тому при обслуговуванні СВЧ — печі завжди зайве обжати плоскогубцями контакти живлення напруження магнетрона, як втім, і інші ланцюги.

Leave a Reply

*

captcha *