Ремонт електричних полотенцесушителей: виконуємо самі

Ремонт електричних полотенцесушителей в домашніх умовах цілком можливий. Тому якщо ваша сушарка для рушників раптом перестала працювати, не поспішайте викликати фахівця. Цілком можливо, ви зможете самостійно визначити і усунути несправність. А наша стаття постарається вам в цьому допомогти.

vybiraem-polotentsesushitel

Пошук несправностей

Насамперед нам слід визначитися з причиною несправності рушникосушки. Вона може полягати в проводці, Тені, терморегуляторі або ємності з теплоносієм. Для визначення несправності нам потрібно мультиметр, набір ключів і викрутка.

 • Перш за все слід визначитися полотенцесушитель не гріє взагалі, чи гріє, але недостатньо сильно. Для цього включаємо пристрій на роботу і через кілька хвилин перевіряємо його температуру в районі Тена.
 • Якщо полотенцесушитель в районі Тена теплий, але не гарячий, то спробуйте виконати регулювання терморегулятором, якщо він звичайно є. Спробуйте встановити максимальну температуру і включити знову. Ймовірність звичайно не висока, але цілком можливо ваш терморегулятор просто неправильно працював.
 • Якщо ж полотенцесушитель в районі Тена гарячий, але далі не прогрівається, то можливо він забитий. Щоб усунути це доведеться розбирати його і чистити, що цілком можна зробити своїми руками.

Зверніть увагу! Забитися можуть тільки об’єднані моделі рушникосушок, які взимку працюють від тепломережі опалення, а влітку від Тена. Для звичайного електричного полотенцесушителя це практично не реально, адже теплоносій в ньому практично не змінюється і така кількість сміття і накипу в ньому просто не може утворитися.

 • Якщо ж ТЕН взагалі не гріє, то швидше за все проблема в електричній частині. І варіантів проблем може бути дуже багато.

Ремонт електричних несправностей рушникосушки

Якщо ми визначилися, що несправність рушникосушки в електричній частині, то наступним нашим етапом буде пошук місця пошкодження. Це може бути зовнішня електрична мережа, ТЕН або система управління.

Пошук і усунення несправності у зовнішній електричної ланцюга

Експлуатувати полотенцесушитель електричний і ремонт слід виконувати тільки з дотриманням усіх правил безпеки. Згідно п. 7.1.37 ПУЕ встановлювати розетки у ванній кімнаті можна тільки при її підключенні через автомат ПЗВ. Іноді використовують розетки з вбудованим УЗО. І саме з цього захисного автомата і варто почати наш пошук проблем.

 • Якщо ваша електрична мережа виконана згідно норм ПУЕ, то у вас повинен стояти захисний автоматичний вимикач (автомат), потім автомат УЗО і тільки після цього розводка до розетки у ванній кімнаті. Перевіряємо стан захисних автоматів.
 • Якщо відключений захисний автомат, автомат УЗО включений, то швидше за все у нас має місце коротке замикання.
 • Якщо захисний автомат включений, а автомат ПЗВ відключений, то швидше за все у нас має місце зниження опору ізоляції на Тені.
 • Відключаємо з розетки полотенцесушитель і пробуємо включити відключені автомати. Якщо автомати включилися без зауважень, то проблема в полотенцесушителе. Якщо ж будь-який з них знову відключило захистом, то причина в проводці.
 • Тепер відключаємо автомати і вмикаємо полотенцесушитель в розетку. Включаємо автомати. При включенні слід бути гранично обережним і відвернути обличчя. Включення слід проводити в діелектричних рукавичках. Якщо якийсь з автоматів вибило, то причина точно в нашій сушарці для рушників.
 • Може бути і таке, що обидва автомата включені, а полотенцесушитель все одно не працює. Це є досить істотною ознакою перегорання Тена.

Усунення несправностей в полотенцесушителе

Отже, тепер ми точно знаємо, що наша проблема в полотенцесушителе. Тому начинали пошук несправностей в пристрої. При цьому слід пам’ятати, що є відмінності електричних полотенцесушителей.

Він може бути виконаний з нагрівальним елементом на основі ТЕН або на основі нагрівального кабелю. Якщо у вас другий варіант, то швидше за все ремонту він не підлягає або потрібна повна заміна кабелю, що гріє.

 • Але рушникосушки з Теном більш поширені і їх цілком можна відремонтувати. Для цього нам перш за все слід дістатися до контактів Тена. Для цього знімаємо кожух, що закриває контактну частину. У нас моделей він виконаний по-різному, тому підказати як це зробити саме на вашій моделі проблематично.
 • Відповідні дроти до Тену можуть бути припаяні, але зазвичай кріпляться спеціальними контактами. Нам слід відокремити провід від контактів Тена.
 • Тепер за допомогою мультиметра продзвонюємо окремо провід окремо ТЕН. Для цього на мультиметре виставляємо шкалу вимірювань на «Ω» і вибираємо максимальну величину як на відео.
 • Виробляємо завмер між трьома відповідними дротами. Значення повинно бути як можна більше. Якщо ж вона прагне до «0», то це явна ознака короткого замикання.

Зверніть увагу! Якщо у вас встановлена якась регулююча апаратура між розеткою і ТЕН, то перед виміром її слід відключити і продзвонити окремо. В іншому випадку результати вимірювань можуть бути перекручені.

 • Якщо у вас на полотенцесушителе встановлений таймер, перевіряємо ланцюг між його контактами. Якщо ланцюги немає, то таймер вимагає заміни.
 • Якщо у вас немає таймера в наявності, то можна взагалі виключити його зі схеми. Для цього просто з’єднуємо між собою силові проводи, підключені до нього. Але слід пам’ятати, що в цьому випадку витрата електроенергії електричними полотенцесушителямі може збільшитися, а вам доведеться в ручному режимі регулювати процес його роботи.
 • Тепер позваниваем електричний нагрівальний елемент для рушникосушки. Спочатку перевіряємо наявність ланцюга між силовими контактами. Потім наявність опору між корпусом і силовими контактами.
 • Відсутність ланцюга між силовими контактами є явною ознакою поломки Тена або терморегулятора. Це як раз той випадок, коли захисні автоматичні вимикачі не відключалися.
 • Ланцюг або низьке значення опору між силовими контактами і корпусом Тена свідчить про його пробої. В цьому випадку у вас швидше за все відключався автомат ПЗВ.
 • У будь-якому з цих випадків для усунення несправностей нам доведеться вилучати ТЕН.

Заміна ТЕН і термодатчика рушникосушки

Електричний полотенцесушитель і нагрівальний елемент кріпляться один до одного за допомогою різьбових з’єднань. Тому для того щоб вилучити ТЕН нам слід його викрутити.

Але перш ніж це робити, слід дізнатися, «сухий» або «мокрий» у нас ТЕН:

 • «Сухими» називаються Тени, які не стикаються безпосередньо з теплоносієм. «Мокрі» відповідно стикаються і для їх заміни потрібно злив води, масла або дистиляту, який ви використовуєте в якості теплоносія.
 • У більшості випадків застосовуються «мокрі» Тени, ціна на які дещо нижче. Для заміни такого нагрівального елемента слід зняти полотенцесушитель і перевернути його. Після цього викрутити старий ТЕН і встановити новий. Якщо необхідно можна замінити або долити теплоносій.

Зверніть увагу! У деяких моделях можлива заміна рушникосушок окремо термодатчика і окремо Тена. У цьому випадку вам слід продзвонити їх окремо і замінити лише той пристрій, який не дає ланцюга.

Відразу після заміни і перевірки герметичності установки Тена слід ще раз продзвонити його в повному обсязі. І тільки при позитивних результатах вимірів робити підключення.

Висновок

Як бачите ремонт сушарок для рушників не така вже складна задача. Тут головне бути послідовним і володіти хоча б мінімальними знаннями в електротехніці. Ну а наша інструкція допоможе вам у вирішенні будь-яких питань.

Leave a Reply

*

captcha *