Ремонт домофонів

Мене завжди цікавило: як полегшити важку працю майстрів по домофону, і якими якостями вони повинні володіти. І ось до яких висновків я прийшов.

0000026105__EHQx9XGX

Цих людей можна розділити на дві категорії: статисти та розумники. Перші працюють просто, практично не замислюючись. Вони використовують свій і чужий досвід, діючи за шаблоном. Другі працюють вдумливо, намагаючись докопатися до самої суті. І ті і інші не заслуговують ні осуду, ні заохочення: вони такі, які є. Перші працюють швидко і роблять багато, але можуть надовго затриматися при нетиповому випадку. Другі роблять не так багато — зате якісно і у них менше нарікань з боку мешканців.

Я знав двох хлопців, які мало що розуміючи в електроніці, непогано виконували свої обов’язки, маючи за плечима великий досвід. І інший варіант: хлопця, майже професора в своїй справі, ледь не звільнили за повільність. Досить часто я і сам дію майже не замислюючись, як би на автоматі: роботи багато, то голова просто відмовляється вникати у вищі матерії. Ну а коли дістанешся, як кажуть, рогом, то хочеш не хочеш, а доводиться копати глибше.

Але це відступ. А хотів би я поговорити про шаблонах, або краще і правильніше їх називати алгоритмами. Адже вони так спрощують нашу і без того складну роботу.

Отже, приклад перший.

Почнемо з координатної системи як найбільш складною в пошуку несправностей. Припустимо, на під’їзді стоїть «Візит» (беру найпоширеніший) у якого в трубках «передзвін». Тут стандартний алгоритм дій: на комутаторі перевіряємо «переполюсовку» (неправильна полярність підключення). Для цього необхідно виміряти опір між «десятками» і «одиницями» на наявність неправильних підключень. У 100-квартирному будинку — це максимум 100 вимірів. Тут ми трохи спростимо алгоритм.Перемикаємо прилад для вимірювання напруги (межа 20 — 50В), плюсовій кінець на контакт Ек, а мінусовим перевіряємо напруга на «одиницях». Якщо з’явиться напруга, то, не прибираючи мінусовій кінець одиниць, перемикаємо прилад на «прозвонку» або на вимірювання опору (межа 2кОм), а плюсовим кінцем по черзі вимірюємо опір на «десятках». Такий варіант дозволяє зменшити число вимірів максимум до 20. Якщо ж прилад показує кілька неправильних підключень (що теж можливо, але малоймовірно — використовуємо «теорію ймовірностей»), то може бути кілька варіантів.Варіант перший: можливо, якийсь умілець підключив трубку між «одиницями» або «десятками». Це можна виявити тільки шляхом «продзвонювання». Варіант другий: замикання одного з кінців «десятків» або «одиниць» на масу (металеву арматуру щитка). Це також перевіряється шляхом «продзвонювання». І варіант третій: «пробитий» один з ключів комутатора — це усувається шляхом заміни комутатора на свідомо справний.

Тепер уявімо такий випадок: викликають на ремонт цифрового домофона, наприклад, Raikmann, або подібний йому. Підходимо до під’їзду, а на дисплеї домофона «Е-2″, ну це знає кожен поважаючий себе майстер — к. з. в лінії. Алгоритм дій простий як три копійки радянського зразка:

1. Визначаємо середній поверх цього будинку, наприклад, 5 для дев’ятиповерхівки;
2. Піднімаємося туди і розриваємо лінію (якщо один провід, то обов’язково плюс і нижче підключаються квартир);
3. Вимірюємо напругу на нижній частині лінії (6 — 8);
4. Якщо напруга в нормі, то, підключаючи по одній квартирі, проводимо заміри. Якщо напруга різко впало, або пульсує, то можна кричати «ура» — капосна квартира знайшлася і можна приступати до безпосереднього пошуку короткого замикання.
5. Якщо ж на цьому поверсі замикання не знайшлося, то спускаємось на третій поверх і повторюємо пункт 4; і так ділячи на 2 поверхи, спускаючись все нижче і нижче, нарешті знаходимо те, що шукаємо;
6. У разі відсутності напруги на п’ятому поверсі піднімаємося на сьомий і починаємо з пункту 4.

Але може бути й так: ми на першому поверсі, а замикання в одне квартирі немає.

Це, швидше за все, може означати тільки те, що несправний підсилювач лінії процесора. Тому внесемо невелику поправку в наш алгоритм: починати пошуки треба з процесора або, хоча б, з першого поверху.

Розглянемо ще один приклад для цифрового домофона. Ну, скажімо, немає виклику в одну квартиру. Розглянемо три варіанти:

1. Несправна трубка (можливо, динамік);
2. Переполюсовка;
3. Напруга з лінії не доходить до трубки (обрив).

Наявність напруги при правильному підключенні і справної трубці можна визначити по характерному клацання при натисненні на кнопку відкривання дверей.

А в нашому випадку робимо наступним чином. Спочатку знімаємо кришку з трубки, потім перевіряємо наявність напруги та переполюсовку. Якщо все в порядку, то перевіряємо адресні перемички з урахуванням зсуву, при цьому, бажано, їх трохи поворушити (можливий поганий контакт). А якщо і в цьому випадку немає виклику, то залишається тільки одне — поставити справну трубку. І тут починається найцікавіше — на справну трубку при правильному підключенні виклик не проходить. Чешемо потилицю, тобто замислюємося. Що ж відбувається насправді, начебто все на місці, ан немає.

В безсилій люті знімаємо трубку і приєднуємо її коротким дротом до лінії безпосередньо в щитку. І, о радість — запрацювало! Але, що це було, невже помутніння розуму? Не турбуйтеся — все набагато простіше. Спочатку трохи історії: один невмілий, або не зовсім умілий, монтажник, прокладаючи провід ТРП (локшину), гвоздиком пробив одну жилу. І ось через якийсь час у місці пробою контакти почали окислюватись, а струм через цей гвоздик все ще проходив. І настав той чорний день, коли при черговому виклику трубка просто промовчала.»А як же наявність напруги?», — воскликнете ви, а ніякої напруги і не було, я здивую вас. Вірніше, воно було, але недостатня для виклику. Справа в тому, що при вимірюванні напруги, ми використовували цифровий прилад, що має високий вхідний опір, що сприяє вимірювання на микротоках і не вносить в ланцюг істотних змін. Коли ж відбувається виклик, то струм зростає і збільшується падіння напруги в місці поганого контакту. Таку несправність можна визначити, як я вже описував вище, шляхом натискання кнопки відкривання дверей — при поганому контакті клацання немає, або дуже слабкий.

Ось і додався в нашу скарбничку ще один шаблон. І так з дня в день накопичуємо те, що називається досвідом, або професіоналізмом.

Leave a Reply

*

captcha *